InfoSbor.com ana sayfa → Ormanlık alan ve korunma, Galler'deki tozlayıcıları desteklemek için kritik öneme sahip olacak

Ormanlık alan ve korunma, Galler'deki tozlayıcıları desteklemek için kritik öneme sahip olacak

(Dikkat! Bu metin tecrübesiz bir tercüman tarafından tercüme edilmiştir.
Hatalar mümkündür.
Bilginin kaynağı burada: britishecologicalsociety.org)

Basın açıklaması UKCEH.

Galler'in en büyük tozlayıcı çalışması, yeniden ağaçlandırma ve korumanın, mahsul ve vahşi yaşam verimliliği için gerekli olan böceklerdeki düşüşü tersine çevirmede kritik bir rol oynayabileceğini buldu. Sonuçlar Uygulamalı Ekoloji Dergisi'nde yayınlandı.


Ringlet.
Yazar: Jim Asher

Şimdiye kadar, İngiltere'nin geri kalanıyla karşılaştırıldığında Galler'deki tozlayıcılar hakkında şaşırtıcı derecede az bilimsel veri var. Bununla birlikte, yüzlerce farklı alanda yapılan büyük bir araştırma, tozlaşan arıların, uçan sineklerin ve kelebeklerin en bol olduğu habitat türlerini belirledi.

Büyük ölçekli çalışma, Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi (UKCEH) ve Galler Kelebekleri Koruma Kurumu tarafından Galler hükümeti ve ülke genelinde 1.000'den fazla toprak sahibi ile ortaklaşa yürütüldü. Bulgular, iyi yönetilen ormanlık alanların ve korunmanın, arazi kullanımı için teşvik planlarında, kır çiçeği çayır restorasyonu ve yüksek çiçekli organik tarım gibi diğer eylemlerde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Galler'de 1 km'ye 1 km ölçülerinde 300 karelik araziyi araştıran araştırmacılar, yaprak döken ormanlarda yoğun olarak ekilen otlaklardan iki kat daha fazla böcek buldular. Ayrıca, çitler olmadan tarım arazilerindeki tozlayıcı sayısının yüzde 21'e düşebileceğini öne sürdüler.

* Tozlayıcıları desteklemek için ormanların önemi yaygın olarak anlaşılmamaktadır *

Bunun nedeni, meşe ve akçaağaç gibi ağaçları ve çiçekli çalıları içeren çitler ve geniş yapraklı ormanların tozlayıcılar için çeşitli bir yaşam alanı sağlamasıdır. Pek çok odunsu bitki türü, larvalar için besin görevi gördüğü gibi, yetişkin böcekler için de polen ve nektar görevi görür. Çitler ve ormanlık alanlar ayrıca birçok tür için bozulmamış yuvalama ve saklanma yerleri sağlar.

Ormanlar şu anda Galler'in toprak örtüsünün yalnızca yüzde 15'ini oluştururken, yaklaşık dörtte üçü yoğun olarak ekildikleri için biyolojik çeşitlilik için çok az desteği olan otlaklardır. Ancak Galler hükümeti, Net Zero Wales planının bir parçası olarak 2050 yılına kadar 180.000 hektarlık yeni orman dikmeyi planlıyor.

Galler'de yeni bir tozlayıcı çalışmasına öncülük eden UKCEH'den Dr Jamie Alison şunları söylüyor: “Doğru planlamaya sahip ormanlık alanlar, büyük miktarlarda karbonu yakalayıp depolayarak iklim değişikliğiyle mücadelede kilit rol oynuyor. Bununla birlikte, böcek biyoçeşitliliği de dahil olmak üzere birçok başka faydası da vardır.

"Orman arazilerinin tozlayıcıları desteklemedeki değeri yaygın olarak kabul edilmiyor, ancak bu böcekleri destekleyen az sayıda çiçekli türün bulunduğu, yoğun olarak ekili çayırların hakim olduğu Galler gibi ülkelerde özellikle önemli olabileceğine inanıyoruz."


Yeşil damarlı Beyaz.
Yazar: Peter Eeles

Ancak Dr. Alison, yaban hayatı çeşitliliğini destekleyen ek özellikler sağlamak için peyzajdaki farklı habitatları dikkatli bir şekilde dengelemenin önemli olduğuna dikkat çekti.

“Karar ormanda başlamaz veya ormanda bitmez. Kır çiçeği çayırları, daha az yoğun çayırlar ve çiçekli bitkiler de böceklerin desteklenmesinde rol oynar, ancak ağaç örtüsünün türü kritiktir. Örneğin, ağaç dikmeleri, çeşitli çiçekli bitki türlerinin bulunduğu doğal ormanlık alanların eteklerinde ve oyuklarında gelişen tozlayıcılara fayda sağlamaz. ”

Journal of Applied Ecology'de yayınlanan bir araştırma, daha fazla çiçek içeren habitatların, araştırmaya dahil edilen 50'den fazla tozlayıcı türü desteklediğini buldu. Ancak, oldukça verimli toplayıcı olan bal arıları, çiçek örtüsünün en fazla olduğu bölgelerde diğer türlere hakim olma eğiliminde olmuşlardır.

Kamunun dikkati, esas olarak ekonomik değerleri için yetiştirilen arılara odaklanmıştır. Dr. Alison, "Arılar etkili tozlayıcılar olsa da bal arıları yalnızca bir türdür" diyor. "Çalışmamızdan elde edilen anahtar sonuç, insanların baş edemediği diğer arı türleri, uçan sinekler, kelebekler ve güveler de dahil olmak üzere vahşi tozlayıcılara yardımcı olmak için farklı yaklaşımlara ihtiyaç duyulmasıdır."

Dünyanın gıda üretiminin yaklaşık üçte biri, başta böcekler olmak üzere, diğer hayvanların ve bitkilerin popülasyonlarını korumak için kritik öneme sahip olan tozlayıcılara bağlıdır, ancak bu böcek türlerinin çoğu Birleşik Krallık'ta ve tüm dünyada azalmaktadır. Çalışma yazarları, gelecekteki tarımsal sübvansiyon politikaları ve sistemlerinde tozlayıcılardaki küresel düşüşü başarılı bir şekilde tersine çevirmek için, şu anda düşük bitki örtüsüne sahip alanlarda ormanlık alanların ve çitlerin oluşturulmasının dikkate alınması gerektiğini söylüyor.

Araştırmacılar, arazileri üzerinde araştırma yapma izni veren çok sayıda çiftçiye ve arazi araştırmacısına teşekkür etti.

Tozlayıcı araştırmalarını koordine eden Butterfly Conservation'dan Dr. George Thordoff şöyle diyor: “Kırsal Galler'i araştırmak için yapılan bu büyük işbirliği çabası, tozlayıcı popülasyonların sağlığını ve bunun farklı habitatlar ve bitki örtüsü ile nasıl ilişkili olduğunu çok daha iyi anlamamızı sağladı ve çevredeki manzaradaki çitlerin uzunluğu. "


Bilgi kaynağı: britishecologicalsociety.org (17 Kasım 2021)
Kaynak yazarı: BES Press Service
Çeviri yönü: İngilizce > Türkçe
Çeviri kalitesi: zayıf (metinleri çevirmeyi öğreniyorum)
Çeviri yayın tarihi: Kasım 2021© Copyright
AntonInfo.com | InfoSbor.com