InfoSbor.com ana sayfa → Yeni Zelanda Deniz Aslanlarının evlerinin yolunu yumuşatmasına yardım etmek

Yeni Zelanda Deniz Aslanlarının evlerinin yolunu yumuşatmasına yardım etmek

(Dikkat! Bu metin tecrübesiz bir tercüman tarafından tercüme edilmiştir.
Hatalar mümkündür.
Bilginin kaynağı burada: britishecologicalsociety.org)

Michigan Eyalet Üniversitesi.

Lisansüstü öğrencisi Veronica France, Yeni Zelanda deniz aslanlarının yaşam alanlarını yeniden tanımlamanın yeni bir yolunu yaratıyor. Methods of Ecology and Evolution dergisinde yayınlanan çalışma, ormanda yürürken deniz aslanlarını görme sürprizinden kaçınmanıza yardımcı olacak.


Ormanda dinlenen Yeni Zelanda deniz aslanları
Fotoğraf: Jim Fyfe

Michigan Eyalet Üniversitesi (MSU) doktora öğrencisi Veronica France ve meslektaşları, artan nüfus karşısında nesli tükenmekte olan Yeni Zelanda deniz aslanlarının yaşam alanlarını yeniden tanımlamanın yeni bir yolunu buldu. Çalışmak, bir orman yürüyüşünde veya arka verandada deniz aslanlarıyla karşılaştığınızda sürprizleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu zaten orada oluyor.

Çalışma, bu ay için "Ekoloji ve Evrim Yöntemleri" dergisinde yayınlandı.

Frans ve Yeni Zelanda, Almanya ve Belçika'dan meslektaşları, deniz aslanlarının nereye yöneldiğini daha gerçekçi bir şekilde yansıtan çok daha fazla bilgi içerecek şekilde tür dağılım kalıpları hakkındaki bilgi miktarını artırmaya çalıştı. Koruma yöneticileri uzun süredir bu modellerin gerçeği yansıtmadığından şikayet ediyor, bu nedenle daha iyi bir araç yaratmak daha uygun bir habitatın önündeki engelleri ortaya çıkarabilir.

Moskova'daki Sistem Entegrasyonu ve Sürdürülebilirlik Merkezi üyesi Frans, “Korucular için kumlu plajlarda deniz aslanlarını izlemek bir şey, ancak ağaçların altında saklanan yavru deniz aslanlarını aramak için ormanlarda dolaşmak tamamen başka bir şey” dedi. Devlet Üniversitesi. "Anakaradaki dişi deniz aslanlarının nereye gideceğini tam olarak bilemesek de, bunu tahmin etmek için modelleri kullanabiliriz."

İnsanlar 200 yıl önce Yeni Zelanda deniz aslanlarını anakaradan yakındaki adalara taşıdı. Tahminen 12.000 kaldı ve Yeni Zelanda deniz aslanları dünyadaki en nadirler arasında. Canlıları koruma çabaları, anakaraya dönmeleri için yeterince büyük popülasyonlar yarattı. Anne deniz aslanları yavrularını korurlar ve ormanda 2 km'ye kadar (bir milin biraz üzerinde) bulunmuşlardır.


Deniz aslanı geçiş işareti.
Fotoğraf: Amélie Augé

Çam ağacının altında bir deniz aslanı yavrusu görmek harika olsa da, hem hayvanlar hem de insanlar için pek çok tehlike vardır. Potansiyel yaşam alanları, yollar, hayvan çitleri ve çam ormanları gibi engelleri içerir. Deniz aslanlarına burada arabalar çarptı ve onlar da kasten öldürüldü. Dahası, ağırlığı 160 kg'a (yaklaşık 350 lb) kadar çıkan deniz aslanlarının anneleri, yavrularını şiddetle korur.

Frans ve meslektaşları, tür dağılım modellerinin entegre bir veritabanı için bir çerçeve geliştirdi. Dişi deniz aslanlarının habitat gereksinimlerini ve mevsimin farklı zamanlarında kum, çimen ve orman, iç sular ve diğer kara özelliklerinin yanı sıra insan etkisini gösteren veriler - yollar, çiftlikler, evler - habitat gereksinimlerini belirlemek için çeşitli modeller kullanır. . Bu modeller, yakındaki adalardaki deniz aslanı kolonilerinden gelen izleme verilerine ve Yeni Zelanda Koruma Departmanı ile yakın işbirliğine dayanıyordu.

En başarılısı Yeni Zelanda oldu.

Frans, "Şu anda anakarada yalnızca bir resmi üreme kolonisi ve buzağıların doğduğu birkaç yer daha var, ancak popülasyonlar hala küçük." Dedi. "Yaklaşık 400 site, bu deniz aslanları için daha parlak bir gelecek için inanılmaz bir potansiyel gibi görünüyor. Onları selamlamak için elimizden gelenin en iyisini yaparsak, tüm işaretler gelecekte çok daha fazla deniz aslanı yavrusuna işaret ediyor. ”

Ekip tarafından oluşturulan haritalar, potansiyel tehlikeleri belirlemek ve yeni yaşam alanlarını keşfetmek için kullanılabilmeleri için halka açıktır.

Fransa'nın yanı sıra Amelie Aage, Jim Fife, Yukian Zhang, Nathan McNally, Hendrik Edelhoff, Nico Balkenhaal ve Jan Engler de katkıda bulundu. SDM Entegre Veritabanını derlediler: Çevre Yönetiminde Tür Dağılım Modellerinin Uygunluğunu ve Faydasını Geliştirmek.

Bu çalışma Yeni Zelanda Koruma Bakanlığı ve diğer kuruluşlar tarafından desteklenmektedir.


Haber tarihi: 15.11.2021
Bilgi kaynağı: britishecologicalsociety.org
Kaynak yazarı: BES Press Service
Çeviri yayın tarihi: Kasım 2021
Çeviri yönü: İngilizce > Türkçe
Çeviri kalitesi: zayıf (metinleri çevirmeyi öğreniyorum)© Copyright
AntonInfo.com | InfoSbor.com