InfoSbor.com Strona główna → Naukowcy tworzą „kamizelki odblaskowe”, aby śledzić zachowanie pszczół

Naukowcy tworzą „kamizelki odblaskowe”, aby śledzić zachowanie pszczół

(Uwaga! Ten tekst został przetłumaczony przez niedoświadczonego tłumacza.
Możliwe są błędy.
Źródło informacji znajduje się tutaj: britishecologicalsociety.org)

Zespół naukowców z University of Sheffield i The Bumblebee Conservation Trust wypróbował nowe, tanie sposoby monitorowania gatunków pszczół w Wielkiej Brytanii, ubierając je w odblaskowe kamizelki odblaskowe. To nowe badanie zostanie zaprezentowane na wirtualnym Festiwalu Ekologicznym Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego.


Otagowany trzmiel z żółtym ogonem w kamizelce odblaskowej.
Zdjęcie: Michael Smith

Badacze dołączyli odblaskowe znaczniki do siedmiu gatunków dzikich pszczół i komercyjnie opracowanych podgatunków trzmieli brytyjskich. Zachowanie różnych pszczół w poszukiwaniu pożywienia i trójwymiarowe tory lotu pszczół śledzono następnie za pomocą interfejsu internetowego specjalnie zaprojektowanego systemu śledzenia w czasie rzeczywistym.

Śledzenie pszczół na wolności jest ważną częścią zrozumienia ich ekologii, umożliwiając naukowcom określenie ich zachowań związanych z żerowaniem i nawigacją, a także preferencji dotyczących gniazdowania.

Śledzenie populacji pszczół jest obecnie bardzo trudne i kosztowne. Powszechnie stosowane techniki, takie jak radary harmoniczne, celują w większe gatunki, takie jak trzmiele, które są wystarczająco duże, aby utrzymać ciężar znacznika radarowego. Tak więc istnieje kilka niewiadomych dotyczących zachowania mniejszych gatunków pszczół w Wielkiej Brytanii.

Michael Smith, główny autor i informatyk z University of Sheffield, powiedział: „Znalezienie pszczoły jest trudne, a przede wszystkim znalezienie gniazd dzikich pszczół jest niezwykle trudne i czasochłonne, zwłaszcza w przypadku rzadszych lub mniej znanych gatunków. znacznie ułatwi ich odnalezienie, dzięki praktycznemu podejściu do tych badań.”

System z powodzeniem monitorował siedem dzikich gatunków (ponad 100 osobników) na dwóch stanowiskach polowych w Wielkiej Brytanii, w tym na stanowisku z dzikimi kwiatami na Uniwersytecie w Sheffield. Tak było w przypadku małych gatunków, takich jak pszczoły miodne i samotne pszczoły ścinające liście. System śledzenia mógł wykryć pszczoły w odległości do 40 metrów, a znaczniki były nadal wykrywalne tydzień po rozmieszczeniu. Rzeczywisty odblaskowy znacznik jest wykonany z tego samego materiału, co kamizelki rowerowe o wysokiej widoczności.


Pszczoły zostały wykryte przez system w ciągu 44 minut.
Zdjęcie: Michael Smith

Materiały odblaskowe, takie jak kurtki odblaskowe, są przydatne, ponieważ światło padające na nie jest odbijane z powrotem w kierunku źródła. Tak więc naukowcy użyli aparatu z lampą błyskową do sfotografowania pszczoły, a pszczoła w kamizelce odblaskowej wygląda jak maleńka jasna kropka.


Kamizelka posiada małą półkę, która pozwala na wykrycie pszczół zarówno z boku jak i z przodu.
Zdjęcie: Michael Smith

Michael Smith powiedział o teście pilotażowym: „Nieoczekiwanie znaleźliśmy jednego z naszych trzmieli na wysokości kilku metrów na pobliskiej sośnie, około 33 metrów od systemu śledzenia. To nie jest miejsce, w którym normalnie byśmy zaglądali, usuwając pewne ludzkie uprzedzenia i motywując system do ponownej obserwacji”.

Poza długowiecznością naukowcy nie stwierdzili znaczącej różnicy w czasie trwania żerowania lub liczbie odwiedzanych kwiatów między osobnikami oznaczonymi i nieoznaczonymi. Wyniki te sugerują, że takie techniki można wykorzystać do bezpiecznego monitorowania pszczół przez całe ich życie.

Pszczoły zostały złapane w siatkę i przeniesione do doniczki do znakowania królowej, powszechnie używanej przez pszczelarzy, a następnie unieruchomione zimnym powietrzem, co pozwoliło na ich bezpieczne i nieinwazyjne oznakowanie.

System śledzenia jest zbudowany z gotowych, tanich komponentów i składa się z kamery z globalną migawką, lampy błyskowej i komputera Raspberry Pi. Migawka elektroniczna pozwala na bardzo szybkie czasy otwarcia migawki, co pozwala na oświetlenie sceny światłem z lampy błyskowej, a nie od słońca.


System namierzający.
Zbudowany i sfotografowany przez Michaela Smitha

Model uczenia maszynowego został przeszkolony w celu automatycznego wykrywania tagu w ramce obrazu i poznawania różnicy między rzeczywistymi tagami a różnymi fałszywymi alarmami. Cały system może wtedy wykryć pojawienie się pszczoły w polu widzenia kamery w czasie rzeczywistym lub odrzucić fałszywie pozytywne wyniki, takie jak pyłek. Korzystając z systemu zdolnego do wykrywania pszczół w czasie rzeczywistym, naukowcy mogą ręcznie wyszukać pszczołę i potwierdzić, czy system śledzenia prawidłowo wykrył prawdziwą pszczołę i określić, który osobnik został znaleziony.

Richard Comont, dyrektor naukowy The Bumblebee Conservation Trust, powiedział: „Możliwość śledzenia pszczół od łatwych do znalezienia obszarów żerowania po trudno dostępne gniazda, daje nam możliwość znalezienia większej liczby gniazd. Oznacza to, że znacznie łatwiej jest ustalić wymagania dotyczące miejsca gniazdowania, które można uwzględnić podczas ochrony ”.

Jest też kilka niedokończonych usprawnień, które usprawnią tę metodę. Zasięg obiektywu fotograficznego jest ograniczony przez linię wzroku i 40 m przy użyciu obiektywu szerokokątnego i domyślnej lampy błyskowej. W obecnym prototypie oznaczone pszczoły wyglądają jak identyczne białe kropki.

Ta praca jest znaczącym osiągnięciem, powiedział Richard Komontz: „Obecnie niewiele wiemy o życiu domowym pszczół poza koloniami w niewoli w laboratoriach – ogromne zaniedbanie dla tej malejącej grupy”.

Dalsze badania prowadzone przez grupę obejmą wykorzystanie systemu śledzenia do znajdowania nowych gniazd i wyszkolenie modelu w zakresie rozpoznawania między kolorowymi filtrami na odblaskowych znacznikach, co pozwoli na zdalną identyfikację poszczególnych oznaczonych pszczół. Niski koszt systemów śledzenia, takich jak ten, może rozszerzyć zautomatyzowane monitorowanie zapylaczy, aby zamknąć luki w danych.


Przeczytaj więcej tutaj:

Źródło informacji: britishecologicalsociety.org (18 grudnia 2020)
Autor źródła: BES Press Service
Kierunek tłumaczenia: angielski > polski
Jakość tłumaczenia: słaba (uczę się tłumaczyć teksty)
Data publikacji tłumaczenia: listopad 2021© Copyright
AntonInfo.com | InfoSbor.com