InfoSbor.com Почетна страница → Светските лидери се согласија да го запрат уништувањето на шумите и да ги намалат емисиите на метан

Светските лидери се согласија да го запрат уништувањето на шумите и да ги намалат емисиите на метан

(Внимание! Овој текст е преведен од неискусен преведувач.
Можни се грешки.
Изворот на информацијата е тука: www.theguardian.com)

Прекрасниот договор Cop26 ги обврзува земјите да ги намалат основните причини за емисиите на CO2. Плус „крајот“ на авокадото


Борис Џонсон ќе го претстави договорот за уништување на шумите на настан на кој ќе присуствува и американскиот претседател Џо Бајден во вторник.
Фотографијата: Michael Mayhew/Sportsphoto/Allstar

Светските лидери се согласија за договор за запирање и враќање на глобалното уништување на шумите во следната деценија како дел од пакетот од повеќе милијарди долари за справување со антропогените емисии на стакленички гасови.

Кси Џинпинг, Жаир Болсонаро и Џо Бајден се меѓу лидерите кои ќе се заложат за заштита на огромни територии денес на Cop26 во Глазгов.

Во меѓувреме, Бајден ќе се обиде да ја истакне својата зелена репутација со презентирање на акционен план за контрола на метанот како најефикасен начин за справување со климатската криза на краток рок.

Водејќи ја алијансата од 90 земји, вклучително и за првпат Бразил, таа денеска ќе претстави нови регулаторни мерки за ограничување на глобалните емисии на метан за 30% од нивоата во 2020 година до крајот на деценијата.

 • Големите производители и потрошувачи на производи за уништување на шумите, вклучувајќи ги Индонезија, Кина и Бразил, ги вклучија своите имиња во настанот, чија цел е да го намали вториот најголем извор на емисии на стакленички гасови.
 • Деталните американски предлози за метан би можеле да се покажат како еден од трајните успеси на Cop26 во Глазгов, каде Бајден ќе го објави својот план за акција.
 • Во понеделникот, Бајден ги повика другите светски лидери да преминат на чиста енергија и вети дека САД „ќе водат со пример“.

Калифорнија ја легализираше тревата пред пет години. Зошто нелегалниот пазар сè уште цвета?


Гласачите во Калифорнија ја поддржаа иницијативата за гласање за легализација на канабисот во 2016 година.
Фотографијата: Richard Vogel/AP

Пет години по легализацијата на канабисот, Калифорнија е преплавена со знаци на јасно процветана индустрија.

Но, зад раскошната фасада, легализацијата на производството на тревки останува далеку од секторот кој го почитува законот и просперитет на кој најмногу се надевавме. Всушност, тоа е хаос.

Законот, преку гласање на гласачите, беше донесен во ноември 2016 година, со што се легализираше марихуаната за рекреација. Но, денес огромното мнозинство на пазарот останува под земја - околу 80-90%, според експертите.

Бидејќи овој закон од 2016 година, познат како предлог 64, им даде на општините моќ да ја забранат марихуаната како што им одговара, повеќето градови и окрузи сè уште не дозволуваат продажба на канабис, што го кочи растот на легалниот пазар.

 • Што друго придонесува за просперитет на дивиот пазар? Сопствениците на бизниси велат дека високите даноци, ограничените лиценци и скапите регулаторни трошоци го направиле легалниот пазар недостижен.
 • Како оние кои имаат дозвола да продаваат канабис остануваат на живот? Засега, единствениот начин на кој легалните бизниси со владина лиценца можат да тврдат дека можат да останат профитабилни е да останат со една нога на нелегалниот, нелиценциран пазар.

Републиканскиот сенатор Џош Хејли е загрижен дека феминизмот ги турна мажите кон „порнографија и видео игри“.


„Иако левицата може да го слави овој пад на мажите, јас лично не можам да им се придружам“.
Фотографијата: Reuters

Напорите за справување со токсичната машкост во Соединетите држави ги наведоа мажите да консумираат повеќе порнографија и да играат повеќе видео игри, рече сенаторот од Мисури Џош Хејли во говорот пред републиканска група.

Говорејќи на Националната конференција на конзервативизмот во Орландо, Флорида, Хејли го покрена прашањето за „машкоста“, за која рече дека е критикувана и ги охрабри мажите да се вратат на традиционалните машки улоги.

Поддржувач на Доналд Трамп, за кој се знае дека ја крена тупаницата за поддршка на толпата пред американскиот Капитол на 6-ти јануари, се чини дека ги повторува поентите што ги кажаа оние како „Гордите момчиња“, екстремно десничарска група која се спротивставува на феминизмот и верува дека мажите ги напаѓаат либералите.елити.

„Можеме ли да бидеме изненадени што по години кога ни кажаа дека тие се проблемот, дека нивната машкост е проблем, се повеќе мажи заминуваат во енклава на безделничење, порнографија и видео игри? рече Хејли.

 • Хејли не цитираше извори за да потврди дека мажите почесто гледаат порнографија. Сепак, во понеделникот неговиот говор беше реобјавен од десничарскиот федералист.
 • Хејли е син на банкар и посетувал приватно училиште пред да студира на Стенфорд и Јеил. Со оглед на неговата биографија, тој постојано беше изненаден што ја кара елитата и тврди дека зборува во име на сите луѓе.

Во другите вести ...


Фоторепортер ја става камерата на земја во знак на протест поради убиството на неговиот колега Кардосо во Акапулко.
Фотографијата: David Guzman/EPA

 • Мексиканските новинари изразија вознемиреност откако двајца репортери ветерани беа нападнати во нивните домови за помалку од 24 часа, со што бројот на загинати меѓу медиумските работници годинава се искачи на девет, што е веќе повеќе од осумте смртни случаи регистрирани во 2020 година.
 • Информаторот на Фејсбук, Френсис Хауген, упати најсилен повик до Марк Цукерберг да се повлече од функцијата извршен директор на неговата империја на социјалните медиуми, велејќи дека бизнисите ќе бидат подобри со лидер кој е фокусиран на безбедноста на корисниците.

Статистика на денот: Речиси 1 од 3 републиканци вели дека можеби е потребно насилство за да се „спаси“ САД


Споменик на мирот опкружен со скелиња на западната фасада на американскиот Капитол.
Фотографијата: Michael Reynolds/EPA

Според анкетата, речиси една третина од републиканците веруваат дека насилството можеби е неопходно за да се „спаси“ САД. Истражувачите од непрофитниот Институт за истражување на јавна религија открија дека 30% од републиканците се согласуваат со изјавата: „Бидејќи работите отидоа толку далеку, вистинските американски патриоти можеби ќе треба да прибегнат кон насилство за да ја спасат нашата земја“. Меѓу Американците кои веруваат дека изборите во 2020 година се „украдени“ од Доналд Трамп, што не беше случај, 39% веруваат дека можеби е потребно насилство.

Не пропуштајте: Чин II Чувства! Запознајте луѓе кои го достигнале својот врв на спортска форма - по 50 години


Рич Џонс на своето утринско трчање во Јорк. Пред две години, на 54-годишна возраст, тој имаше сериозно прекумерна тежина. Сега е во добра форма и стана посамоуверен. „Тоа го промени начинот на кој размислувам за себе.
Фотографијата: Gary Calton/The Guardian

Која комбинација на фактори прави некој да се бори да вежба во теретана, да стане маратонец или да пешачи неколку милји дневно по 50-тата година од животот? Мотивацијата е тешка и луѓето се различни, но фактот дека смртноста ве гризе, вознемиреноста од средната возраст, а со тоа и желбата за премислување, заедно со преминот од активно родителство или работа со полно работно време, може да придонесе. Понекогаш малата вознемиреност постепено се претвора во чувство на итност. „Имав чувство дека ако не направам нешто наскоро, ќе биде предоцна“, вели Рич Џонс.

Мониторинг на климата: зошто готвачите ги отфрлаат авокадото


На едно авокадо може да му требаат 320 литри вода за да расте.
Фотографијата: mapodile/Getty Images

Од една страна, тие се вкусно кремасти, разновидни и одлични за Инстаграм. Од друга страна, тие имаат огромен јаглероден отпечаток, за секој од нив се потребни 320 литри вода за да расте, и „тие се во таква глобална побарувачка што повеќе не се достапни за домородните луѓе од областите во кои пораснале“, рече Томасина Мајерс, ко-основач на мексиканската мрежа ресторани Вахака. Сега, како и другите готвачи, Мајерс создаде алтернатива: живописно, зелено јадење на база на гвакамоле направено со грав, зелено чили, лимета и коријандер.

...


Прочитајте повеќе овде:

 • Извор на информации: www.theguardian.com (вторник, 2 ноември 2021 година)
 • Извор автор: Nicola Slawson
 • Насока на превод: англиски> македонски
 • Квалитет на преводот: слаб (учам да преведувам текстови)
 • Датум на објавување на преводот: ноември 2021 година


© Copyright
AntonInfo.com | InfoSbor.com