InfoSbor.com Domovská stránka → Výzkumníci vyrábějí „vesty s vysokou viditelností“, aby mohli sledovat chování včel

Výzkumníci vyrábějí „vesty s vysokou viditelností“, aby mohli sledovat chování včel

(Pozornost! Tento text přeložil nezkušený překladatel.
Chyby jsou možné.
Zdroj informací je zde: britishecologicalsociety.org)

Tým výzkumníků z University of Sheffield a The Bumblebee Conservation Trust vyzkoušeli nové levné způsoby sledování včelích druhů ve Spojeném království tím, že je oblékli do vysoce viditelných reflexních vest. Tato nová studie bude představena na virtuálním festivalu ekologie British Ecological Society.


Označený čmelák žlutoocasý ve vysoce viditelné vestě.
Foto: Michael Smith

Výzkumníci připevnili reflexní štítky k sedmi divokým druhům včel a komerčně vyvinutému britskému poddruhu čmeláků. Chování různých včel při hledání potravy a trojrozměrné letové dráhy včel byly následně sledovány pomocí webového rozhraní speciálně navrženého sledovacího systému v reálném čase.

Sledování včel ve volné přírodě je důležitou součástí porozumění jejich ekologii a umožňuje vědcům určit jejich chování při hledání potravy a navigaci, stejně jako jejich hnízdní preference.

Sledování včelích populací je v současnosti velmi obtížné a nákladné. Běžně používané techniky, jako jsou harmonické radary, se zaměřují na větší druhy, jako jsou čmeláci, kteří jsou dostatečně velcí, aby unesli váhu radarového štítku. Existuje tedy několik neznámých ohledně chování menších druhů včel ve Spojeném království.

Michael Smith, hlavní autor a počítačový vědec na University of Sheffield, řekl: „Najít včelu je obtížné a hledání hnízd divokých včel je extrémně obtížné a časově náročné, zvláště u vzácnějších nebo méně známých druhů. díky praktickému přístupu k těmto studiím bude mnohem snazší je najít.“

Systém byl úspěšný při monitorování sedmi divokých druhů (přes 100 jedinců) na dvou polních lokalitách ve Spojeném království, včetně lokality s divokými květy na University of Sheffield. To byl případ malých druhů, jako jsou včely medonosné a včely samotářky stříhající listy. Sledovací systém dokázal detekovat včely až na 40 metrů a štítky byly detekovatelné ještě týden po nasazení. Skutečný reflexní štítek je vyroben ze stejné látky jako vysoce viditelné cyklistické vesty.


Včely byly systémem detekovány do 44 minut.
Foto: Michael Smith

Reflexní materiály, jako jsou bundy s vysokou viditelností, jsou užitečné, protože když na ně dopadá světlo, odráží se zpět ke zdroji. Vědci tedy použili blesk k fotografování včely a včela v reflexní vestě vypadá jako malá světlá tečka.


Vesta má malou římsu, která umožňuje detekovat včely jak z boku, tak zepředu.
Foto: Michael Smith

Michael Smith o pilotním testu řekl: „Nečekaně jsme našli jednoho z našich čmeláků ve výšce několika metrů poblíž borovice, asi 33 metrů od sledovacího systému. To není místo, kam bychom se normálně podívali, odstranili některé lidské zaujatosti a motivovali systém k opětovnému pozorování."

Kromě jejich dlouhověkosti výzkumníci nezjistili žádný významný rozdíl v délce shánění potravy nebo v počtu navštívených květin mezi označenými a neoznačenými jedinci. Tyto výsledky naznačují, že takové techniky lze použít k bezpečnému sledování včel po celý jejich život.

Včely byly chyceny pomocí sítě a přeneseny do nádobky na značkování matek, běžně používané včelaři, a poté imobilizovány studeným vzduchem, což umožnilo jejich bezpečné a neinvazivní označení.

Sledovací systém je postaven z běžně dostupných levných komponentů a skládá se z fotoaparátu s globální závěrkou, blesku a počítače Raspberry Pi. Elektronická závěrka umožňuje velmi rychlé časy závěrky, což umožňuje osvětlit scénu světlem z blesku spíše než ze slunce.


Sledovací systém.
Postavil a vyfotografoval Michael Smith

Byl trénován model strojového učení, aby automaticky detekoval značku v rámci obrázku a naučil se rozdíl mezi skutečnými značkami a různými falešně pozitivními výsledky. Celý systém pak dokáže v reálném čase detekovat výskyt včely v zorném poli kamery nebo vyřadit falešně pozitivní, jako je například kousek pylu. Pomocí systému schopného detekce včel v reálném čase mohou vědci ručně vyhledat včelu a potvrdit, zda sledovací systém správně detekoval skutečnou včelu a určit, který jedinec byl nalezen.

Richard Comont, vědecký ředitel The Bumblebee Conservation Trust, řekl: „Schopnost sledovat včely od oblastí, kde se snadno hledá potrava, až po těžko dostupná hnízda, nám dává příležitost najít další hnízda. To znamená, že je mnohem snazší stanovit požadavky na hnízdiště, které lze vzít v úvahu při ochraně“.

Existují také některá nedokončená vylepšení, která tuto metodu vylepší. Dosah fotoobjektivu je omezen viditelností a 40 m při použití širokoúhlého objektivu a výchozího blesku. V aktuálním prototypu se označené včely jeví jako identické bílé tečky.

Tato práce je významným úspěchem, řekl Richard Komontz: "V současné době víme velmi málo o domácím životě včel mimo zajaté kolonie v laboratořích - což je pro tuto ubývající skupinu obrovské opomenutí."

Další výzkum skupiny bude zahrnovat použití sledovacího systému k nalezení nových hnízd a trénování modelu, aby rozpoznával mezi barevnými filtry na reflexních štítcích, což umožní na dálku identifikovat jednotlivé označené včely. Nízké náklady na sledovací systémy, jako je tento, by mohly rozšířit automatizované monitorování opylovačů a odstranit mezery v údajích.


Více čtěte zde:

Zdroj informací: britishecologicalsociety.org (18. prosince 2020)
Autor zdroje: BES Press Service
Směr překladu: angličtina > čeština (slovenština)
Kvalita překladu: špatná (učím se překládat texty)
Datum vydání překladu: listopad 2021© Copyright
AntonInfo.com | InfoSbor.com